Tragom UNESCO baštine

Albanija putovanje

Stare građevine i umjetnine iz otomanskog doba, prelijepa priroda s jadranskom obalom, impresivne planine i neobična lokalna kultura - Albanija je puna iznenađenja i zanimljivih iskustava. Posjetitelji ju sve više posjećuju i otkrivaju - provjerite zašto! | Azur Tours 

Tragom UNESCO baštine

Albanija putovanje

Stare građevine i umjetnine iz otomanskog doba, prelijepa priroda s jadranskom obalom, impresivne planine i neobična lokalna kultura - Albanija je puna iznenađenja i zanimljivih iskustava. Posjetitelji ju sve više posjećuju i otkrivaju - provjerite zašto! | Azur Tours 

Azur Tours Putovanja Albanija putovanje

Doživite s nama zemlju crnih orlova

Rezervirajte Vaše putovanje u Albaniju uz Azur Tours i doživite jedinstven ugođaj jedne od najzanimljivijih država Balkana. Stare građevine i umjetnine iz otomanskog doba, prelijepa priroda s jadranskom obalom i impresivnim planinama, začudni spomenici iz doba dok se Albanija pod diktatorom Enver Hoxhom desetljećima potpuno izolirala od ostatka svijeta, neobična lokalna kultura – Albanci danas jedini od naroda regije govore jezikom ilirskog podrijetla. Bijele kapice pak nose samo na Kosovu i na sjeveru Albanije: ovo je sjeverna grupa plemena koja se nazova “Gheg", dok su na jugu “Tosk"-i, koji ih ne nose. Albanija je cijela tako puna iznenađenja i nadasve zanimljivih iskustava. Turisti ju sad polako sve više otkrivaju – provjerite zašto! 

Putovanje u Tiranu i Albaniju

Otkrijte sve moderniju prijestolnicu Tiranu i prastare tradicije gostoljubive Albanije pod simbolom crnog orla

Azur Tours Vam s ponosom nudi nezaboravno putovanje u Albaniju. Glavni grad Tirana, s talijanskim planiranjem grada na otomanskoj osnovi, glavnim trgom sa spomenikom nacionalnom heroju Skenderbegu, zanimljivim socrealističkim muralom iz Enver Hoxhinog doba, nekim puno začudnijim spomenicima iz doba diktature kao što su Enver Hoxhina rezidencija i monumentalna “piramida", zapravo stožasti mauzolej, te obližnjom Et’hem-begovom džamijom iz 18. stoljeća (bacite pogled unutra i činit će Vam se da ste se vratili ta dva stoljeća unatrag). Uz poneki moderni ili čak hipermoderni detalj tu i tamo, skoro isključivo u Tirani ili na albanskoj Rivijeri, Albanija nudi pregršt takvih doživljaja koji posjetitelja atmosferom poput vremenskih kapsula vraćaju u neko davno proteklo doba.  Berat je dobar primjer – netaknuta otomanska i nacionalna albanska arhitektura, tu kao da je sve usnulo još u doba Osmanlija: starinske zgrade velikih prozora, te dvorac-utvrda iz 14. stoljeća (još uvijek djelomično nastanjen). Kruje, rodno mjesto nacionalnog junaka Skenderbega, svjedoči o dugom otporu Turcima impozantnom brdskom utvrdom-dvorcem; kasnije su Osmanlije ipak osvojili Albaniju, te su neka albanske obitelji čak dominirale cijelim Otomanskim carstvom – veziri iz obitelji Koprulu su dugo bili prava vlast u Stambolu, a posljednju egipatsku kraljevsku dinastiju osnovao je albanski plaćenik Muhamed Ali. Tako je ova danas napola usnula zemlja na povijesti ostavila nesrazmjerno značajan pečat. Na albanskoj obali Jadrana, tu je Durres iliti po naški Drač: uz sve intenzivniji razvoj kupališnog turizma uz obalu, ovaj grad nudi pješčane plaže i doista davnu povijest: osnovan je u sedmom stoljeću prije nove ere, te je pun ostataka iz doba Rimskog carstva (uključujući i najveći amfiteatar na Balkanu), kao i kasnijih Bizanta, Venecije, Otomanskog carstva, Talijana, pa sve do komunističke diktature i potom najnovijeg doba. Albanija je skriveni dragulj koji s veseljem čeka da ga otkrijete.

Zašto putovanje u Albaniju s Azur Toursom?

Predstavljamo Vam neka od odredišta koje možete posjetiti
tijekom putovanja u Albaniju s Azur Toursom:

Tirana

Glavni i najveći grad Albanije, Tirana je jedinstvena: doista ugođajem ne podsjeća ni na koji drugi grad na svijetu. Relativno nedavno osnovan, u 16. stoljeću, grad je izložen svim turbulencijama povijesti koje su zahvaćale ovaj kraj – otomanska vlast, talijanska kolonijalna vlast, pa najluđi od svih režima komunističkog bloka, te onda političke promjene, pa opći narodni ustanak 1997. kad je doslovno ispalo da je cijela državna ekonomija bila tek piramidna šema; potom, konačno, najnovije doba, pokušaji razvoja turizma te urbane obnove, među ostalim i namjernim bojenjem sivih socrealističkih grada u žive boje (nekoliko godina je ovo bio trademark Tirane). Rezultat toga je da je u gradu baš sve izmiješano: spomenici i ahitektura svih stilova turbulentne povijesti Tirane tu danas stoje rame uz rame.

Najbolji primjer za to već je glavni gradski Skenderbegov trg: na malom prostoru tu možete vidjeti konjanički spomenik nacionalnom junaku Skenderbegu koji se odupirao Turcima; tek malo dalje su autentična turska džamija bez ijednog modernog detalja (izvana je pak oslikana pejzažima šuma i slapova, koji obično nisu dopušteni u islamskoj arhitekturi), te sahat-kula koja pak pomalo vuče na venecijansku arhitekturu. Na zgradi uz sam trg je Nacionalni povijesni muzej iz socijalističkog doba, s jako zanimljivim socrealističkim muralom: predstavlja albansko radništvo i seljaštvo, te je zapravo umjetnički lijep i doista vrijedan, čak i ako ga je dao  sagraditi Enver Hoxha. U okolini su većinom socrealističke zgrade, u novije doba “oživljene" bojanjem u jarke boje; najnovije doba tu pak zastupa obližnji futuristički neboder. Rruga Murat Toptani je glavna gradska kamenom popločana šetnica: proteže se od zgrade parlamenta do Nacionalne umjetničke galerije. Na najluđeg od svih komunističkih diktatora, legendarnog Enver Hoxhu, tu podsjećaju dvije značajne građevine, plus više stotina tisuća drugih diljem Albanije. Oni stariji među nama se mogu sjetiti viceva koji su ilustrirali koliko je Hoxha unazadio Albaniju: jedan primjer takvog vica je:"Kako albanska televizija ujutro pozdravlja publiku?", s odgovorom."Dobro jutro, Enver Hoxho!"(jer si je jedino on u cijeloj državi mogao priuštiti televizor.)

U Tirani tu je prvenstveno njegova rezidencija, izgleda pomalo kao nešto što bi si dao izgraditi neki imućni stomatolog-skorojević. Uz rezidenciju se pak danas nalazi glavna gradska četvrt za trgovine, restorane, barove i noćni život, Ish-Blloku. Ali pravi spektakl Enver Hoxhine gradnje je Piramida. Zamišljena kao Enver Hoxhin mauzolej i muzej, izgrađena u stožastom obliku, otpočetka djeluje začudno; nakon pada komunizma, narod ju je pokušao demolirati, da bi ispala praktički neuništiva; jedno vrijeme joj je u podrumu bio “diskač" s prikladnim imenom Mumija. Danas se još uvijek raspravlja da li ju srušiti ili ju pretvoriti u muzej toga kako je Hoxha unazadio Albaniju: u međuvremenu je prepuštena slikarima grafita, akrobatima na skateboardima, te začuđenim očima turista kad ugledaju ovu nevjerojatnu “bedeviju" od građevine.

Što se pak tiče gorespomenutih stotina tisuća drugih Enver Hoxhinih građevina diljem Albanije – radi se o bunkerima. Ludi diktator je naime imao fiks-ideju da se Albanija mora zaštititi od strane invazije (i to u doba kad ju nitko nije smatrao vrijednom osvajanja) izgradnjom bezbroj bunkera. Enver Hoxha očito nije čuo za ratnu avijaciju. Ova kolosalna bedastoća je rezultirala u tristotinjak tisuća (!!!) betonskih bunkera diljem zemlje; najtragičnije od svega, građeni su kvalitetno – nakon gradnje je kvaliteta testirana tako što su graditelji morali stati unutra, te je izvana u bunker ispaljen hitac iz topa: ako su preživjeli, smatralo se da je bunker dovoljno kvalitetan. Danas Albanci ne znaju što s njima učiniti, pokušaji da se bunkere ipak učini korisnim variraju od umjetničkih instalacija i malih bunker-barova pa sve do pokušaja uzgoja gljiva.

Berat

Poznat kao “grad tisuću prozora", Berat je jedan od najstarijih gradova Albanije: očuvana arhitektura većinom iz otomanskog doba gradu daje “štih" davno prošlih vremena. Obratite pažnju na “čardak" stil gradnje, gdje je prvi kat veći od prizemlja i tvori nadstrešnicu. Dvorac iz trinaestog stoljeća svjedoči o bizantskom te kasnije otomanskom dobu: unutar utvrde je naselje tradicionalnih kuća s pravoslavnim crkvicama i džamijama. U bizantskoj crkvi Uznesenja sv. Marije nalazi se jako zanimljivi muzej ikona i bizantske umjetnosti; gradski pak etnografski muzej je najljepši i najbogatiji u cijeloj Albaniji.

Kruje

Ovaj grad je s razlogom među najpopularnijim turističkim atrakcijama Albanije. Na vrhu brda s predivnim pogledom na Jadransko more, nalazi se impozantna tvrđava iz koje se najveći albanski nacionalni junak Skenderbeg, rođen u ovom gradu, tijekom 15. stoljeća puna tri desetljeća uspješno opirao pokušajima turskih osvajanja. Grad je time bio i srednjevjekovna prijestolnica Albanije. Danas se u utvrdi nalazi albanski Nacionalni etnografski muzej s brojnim zanimljivim eksponatima, kao i muzej najpoznatijeg sina ovog grada, Skenderbega. Ovdašnji bazar  “Pazari i vjeter i Krujes" je najpoznatiji u cijeloj Albaniji: u otomanskoj atmosferi koja seže petstotinjak godina unatrag, možete pronaći raznovrsne rukotvorine, suvenire, antikvitete, te naravno lokalnu hranu i pića.

Durres (Drač)

Durres je drugi najveći grad Albanije: povijest mu seže do sedmog stoljeća prije nove ere.  Tu je naime u antičko doba počinjala Via Egnatia, jedna od najznačajnijih cestovnih prometnica Rimskog carstva. Grad je smješten je na obali Jadrana, i poznat je po pješčanim plažama – Albanija se posljednjih godina sve više pretvara u jednu od značajnijih europskih destinacija za ljetovanje na moru. A atrakcije mu pršte od povijesti: tu se mogu naći rimska naselja s termama i s Hadrijanovim amfiteatrom, najvećim na Balkanu. O povijesti nakon propasti Zapadnog Rimskog carstva svjedoče bizantske zidine iz 5. i 6. stoljeća, kao i pravoslavne crkve i crkvice; o dobu nakon pada bizantske moći pak svjedoči “Venecijanska kula" – zapravo starija, sagrađena u bizantsko doba, ali zapamćena po neuspješnim pokušajima Venecije da spriječi osmanlijsko osvajanje ovih teritorija. Džamije i kasnija arhitektura svjedoče o dobu Osmanlija, a iz dvadesetog stoljeća tu su i neke građevine koje je između 1. i 2. svjetskog rata dao sagraditi “kralj Zogu", zapravo pokondireni vojnik i talijanska marioneta.  Za one koje dodatno interesira starija povijest, Arheološki muzej nudi mnoge eksponate iz rimskog, bizantskog, te osmanskog doba.

Zašto posjetiti Albaniju?

1. Kultura i povijesni spomenici: rimsko, bizantsko, osmansko, te komunističko doba, sve na jednom mjestu: uz to, očuvani ugođaj nekih minulih vremena kako ga se više ne može iskusiti nigdje drugdje u regiji.

2. Raznolikost ponude: arhitektura i spomenici od najstarijeg do modernog doba; prelijepa planinska priroda i jadranska obala s pješčanim plažama, ukusna domaća kuhinja i pitoresknost najosebujnije kulture od svih naroda balkanske regije.

3. Shopping: suveniri, odjeća, bijele pustene kape, rukotvorine, antikviteti, čuveni vinjak “Skenderbeu".

4. Kuhinja: neobična, prepoznatljivo balkanska, ali u osebujnom albanskom “ključu", zanimljiva za upoznati većinom poznate sastojke u neobičnim kombinacijama okusa i mirisa.

5. Gostoljubivost: u tradicionalnoj albanskoj kulturi gost je svetinja: nekoć ako bi itko tražio utočište, gostoljubivost je zahtijevala da mu domaćini sigurnost jamče vlastitim životima. Danas takvih situacija više nema, ali je svetost gostoprimstva kod albanskog naroda ostala jednako impresivna kao i prije: pripremite se na doista očaravajuću razinu gostoljubivosti.